• 02764745540
  • 05417413936
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • 09:00 24:00
kapida odeme banner video izle banner n11 meltem banner matkapli aparat banner fiyatlar banner
Tüy yolma sistemleri veya yolma makinarımız üzerine enine boyuna bilmek istediğiniz her şey için Kılavuz videolarımızı izleyiniz
Acaba benim şartlarıma ya da yaptığım işim niteliğine hangi meltem modelleri uygundur derseniz 4. ve 5. kılavuz videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.
Online mağazalarımız: ---> N11 ---> TRENDYOL
 

TÜY YOLMA MAKİNELERİ VE ÖZELLİKLERİ

KANATLI HAYVAN YOLMA MAKİNELERİ KONUSUNDA KULLANIM, KAPASİTE VE KAPSAM BİLGİNİZ YETERLİ DEĞİLSE AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALARI OKUYARAK ÖN BİLGİ EDİNEBİLİRSİNİZ.meltem yolma makineleri


Şu bilinmelidir ki bir tüy yolma makinesi tüm kanatlı hayvanları yoluyor diye bir husus yoktur. Kesim yapılacak kanatlı hayvanın türüne göre en doğru model ve kapasiteye sahip bir makine sizin için doğru makinedir. Elbette bazı kanatlılar için ortak modeller vardır. Sadece tek bir kanatlı veya birden fazla kanatlı türünün aynı makinede tüy temizliği yapılırken en kısa sürede en iyi yolumu alabilmek için kapasite ve tür olarak doğru model yolma makineleri seçimi yapılmalıdır.

AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALAR TÜY YOLMA MAKİNESİ SEÇİMİ İÇİN SİZLERE YARDIMCI OLABİLİR.

Hassas Yolum Modelleri:
Meltem KT, GT ve BT modellerinin hassas yolum türleridir. Yolma kazanında kullanılan yumuşak tüy yolma parmakları hassas yolum özelliğindedir. Ve sadece 40-50 günde kapalı kümeslerde (kesimhanelerin tavuk çiftlikleri gibi) toprak ve güneş görmeden yetişen tavukların tüy yolumu içindir. Bu tür sunni ortamlarda yetişen tavukların eklem yapısı derisi ve eti yumuşak dokulu ve narin olur ama tüy yolumları da kolaydır. yani makinenin hassasiyeti tavuk vücudunun hassasiyetine bağlıdır. Yumuşak hassas yolum parmakları kullanılan makine zaten kolay çıkımlı olan tüylerini 10-15 saniyede temizlerken tavukların derisine herhangi bir zarar vermezler Bu tür tavuklar diğer yolum modellerimizde tüy temizliği yapılırsa kanat ve bacaklarını ayırma ve deride zedeleme olabilir. Bu tür 45 günlük broiler tarzı tavuklar için kkt broiler ciftlik tavuklarien doğru olanı yumuşak yolma parmağı kullanılan modellerimizdir. Yumuşak yolma parmaklı hassas yolum özelliğinde olan makinelerde yumurtadan kesilmiş veya salma tavuk gibi doğal ortam tavuklarının tüy yapısı güçlü olduğu için bunlarda tam tüy yolumu yapmayabilir.
45-50 günlük toprak güneş görmeyen kapalı kümes tavuklarını ticari amaçla kesip satıyorsanız tüy yolumu için muhakkak hassas yolum serisi modellerimizden boyutu büyüklüğü sizin kesim kapasitenize uygun bir model tercih etmelisiniz. Eğer 45-günlük broiler tavuk kümesiniz var kendinizin ve dostlarınızın yiyeceği tavukları kesip yoluyorsanız normal yolum özellikli makinelerimizi de tercih edebilirsiniz olaki çiftliğinizde salma tavuk veya hindi de yetiştirip kesiyor olabilirsiniz.

 

meltem kt dogal tavuk yolum makinalariT Serisi Modeller:
Normal tüy yolma makineleridir. Toprak güneş gören salma tavuk, doğal tavuk, yumurta kesimi tavuk horoz kısaca tüm tavukların ve hindilerin 15 saniyede %100 oranda tüy yolumunu yapar. Bu modeller sadece 45 günlük kesilen tavukların vücutları hasas olduğu için yolum sırasında kanat bacak eklem ayırma deride zedeleme yapabilir. Normal siyah yolma parmaklı modeller tüy yapısı güçlü tavuk hindi horoz ve kazları 15 saniyede vücutlarına herhangi bir zarar vermeden tüy yolumunu gerçekleştirir.

Hangi Boyutta Makine Almalıyım?
Üzerinde yolma kazanı bulunan modellerimizde en az 1 veya modelin büyüklüğüne göre en fazla 15 adet tavuk 15 saniye gibi kısa bir sürede yolunduğu için en düşük modelimizde dahi günde yüzlerce tavuk yolumu yapılabilmektedir.
Tek yolumda 1 adet tavuk da yolunur ancak geniş kazanlı makinelerde yolma esnasında birbirlerine çarpıp ters yön gelme durumu azaldığı ve aynı pozisyonda döneceği için yolum sırasında kazandaki tavuğu elimizi önüne koyarak dönerken çevrilmesini sağlayabiliriz. Bu da yolma süresini 10-15 saniye daha uzatacaktır. en doğru olanı tek yolumda en az 2 adet tavuk atmak veya makinenin kilo kapasitesine uygun çoklukta tavuk atmaktır ki yolum sırasında birbirlerine çarparak çevrilsinler veya birbirlerinin ağırlık ve basınç etkisiyle tüy yolma parmakları kısa sürede tüy yolumunu bitirsin. Veya T5 tek tavukluk model kullanarak süre uzamadan ve elle müdahalede bulunmadan yolum yapılır

MAKİNEYİ SIKLIKLA KULLANANLAR ÜSTTEKİ AÇIKLAMAYA GÖRE ŞUNA DİKKAT ETMELİLER.
Örnek olarak tek yolumda en az iki adet tavuk yolmada sıkıntı yaşamamak için en az iki adet tavuğun ağırlığı toplamının üzerinde kapasitedeki modelimizi tercih etmelisiniz. mesela tanesi 2-2.5 kg. gelen tavukların iki adeti toplamda 4-5 kg. yapar. 7 kg. lık modellere bu tavuklardan en az iki tane atabilirsiniz. Ama tanesi 4 veya 5 kg. olan iki tavuk toplamda 8-10 kg. yaptığından 10 kg. lık modelleri tercih etmeniz doğru olur. Bizde kesim az bir bir yolunsa da olur tabi ki diyebilirsiniz. Bu durum makineyi sıklıkla kullananlar mesela bir günde veya bir kaç saat aralığında çok sayıda tavuk kesimi yapanlar için tercih edecekleri makinenin kapasitesi en az iki tavuğun ağırlığından yukarı olmalıdır. veya 4 er 5 er hatta 10 ar tavuk atayım hepsi 15 saniyede temizlensin istiyorsanız 10 kg. üzeri 15 lik veya 30 luk modellerimizle seri yolum yapabilirsiniz.

KANATLI HAYVAN TÜRLERİNE GÖRE YOLMA MAKİNESİ MODELELERİ:
meltem m21-) M2 Merdaneli Endüstriyel Yolma Makinesi:
Canlı ağırlıkları 15 kg. a kadar olan kümes hayvanlarını teker teker yolum yapar.
Standart üretim normal M2 model yolma makinelerinde tavuk 20 saniye, hindi 30-40 saniye kaz ve ördek de 1 dakikada yolunur. Tavuk ve hindiler M2 de tam tüy yolmu yapılabilirken kaz ve ördekleri % 95 üzeri tüy yolumu yapar. M2 kaz ve ördeklerde %95 üzeri tüy yolum oranıyla kazanlı modellerin kaz yolumundan daha iyi temizlik yapar. M2 standart üretim modeli kaz yolum performansı sayesinde endüstriyel anlamda kullanıldığı gibi tavuk horoz hindi ve ördek yolumu yapan genel amaçlı pratik bir tüy yolma makinesidir.

 

KAZANLI TÜY YOLMA MAKİNELERİ
Aynı özelliklere sahip sadece güç kapasite ve boyutları farklı modellerdir. Her birinin yolum performansı ve yolma süreleri aynıdır.
KT,GT ve BT serisi tüy yapısı güçlü tavuk hindi ördek ve kazların tüy yolumu için iken; bu serinin her bir boyunun hassas yolum modelleri de vücudu narin 45 günlük broiler tavuklara zarar vermeden tüy yolumu yapmak içindir.

tavuk bildircin ortak tuy yolma makinesiTAVUK BILDIRCIN YOLUMU İÇİN ORTAK MODELLERİMİZ:
Tavuk yolum makinesinde bıldırcın ve bıldırcın yolum makinesinde da tavuk yolumu olmaz. Teknik olarak tüy yolma işini yapan yolma parmakları bu iki hayvan türü için farklıdır. Kısaca kısa sürede tam tüy yolumu için makinelerde her iki hayvanın kendine özel yolum parmaklarının kullanılması gerekir. Makinelerde takılı parmaklar kalıbı markası ne olursa olsun tırnaklı geçme özelliğinden dolayı çıkartılıp değiştirilme yani tavuk yolma parmağını çıkartıp bıldırcın yolma parmağı takma hadisesi zaten olmaz. Tüy yolma parmakları ancak deforme olduklarında makineden kesilerek çıkartılır ve yenileri takılır. Ancak meltem tavuk yolma makinelerinde ek aparat sayesinde bıldırcın yolumu yapılabilir. Meltem 7kg. ve 10 kg. lik tavuk yolma modellerinin ek bıldırcın yolma aparatlarını makineye tek bir civata ile söküp takmakla 2 dakikada monte edilebilir ve tavuk yolma makinesini bu aparatı takarak 15 veya 30 adet bıldırcın yolabilen bıldırcın yolma makinesine dönüştürmüş olursunuz. sadece 7 ve 10 kg. lik tavuk yolma makinelerinin bıldırcın yolma aparatı bulunur. Bıldırcın yolma işiniz bittiğinde aparatı çıkartır tavuk yolumu yaparsınız.

ortak tavuk yolum makineleriHEM NORMAL VE HEM DE 45 GÜNLÜK BROİLER TAVUK KESİYORUM TEK MAKİNE OLSUN BROİLER TAVUKLARA ZARAR VERMESİN?
En çok hangi tavuk türünü kesiyorsanız onun modelini alırsınız. Size makineye ek olarak diğer tavuk türünün de hareketli dip tanburunu göndeririz. Diğer tavuk türünü yolarken makinenin dip tanburunu tek bir civata söküp takarak 1 dakika içinde değiştirdiğinizde normal tavuklar için tüy yolum oranını yükseltmiş veya hassas tavuklar için de deri dokusuna zarar verme riskini azaltmış olursunuz. Mesela ağırlıklı olarak doğal tavuk kesiyor ve az miktarda da 45 günlük broiler kesimi yapıyorsanız size normal yolma makinesi ve ona ek yumuşak parmaklı 2. bir tanbur gönderilir. Doğal salma veya yumurtadan kesilmiş tavukların yolumunu normal olarak yaparsınız. makinenin dip tanburunu çıkartıp yumuşak parmaklı tanburunu takarak 45 günlük broiler yolum yaparken biraz da ıslatma suyunun sıcaklığını düşük tutmanız yardımızla bu tür tavukların da hassasiyetine özel temiz yolum yapabilirsiniz.

KIRIK TÜYLER İNCE KILLAR VE YENİ ÇIKAN TÜYLER YOLUNUR MU?
Kafes tavukçuluğunda sık karşılaşılan tavuk tüylerinin kafes tellerine takılarak kırılmasıdır. Tüylerin üzeri kırılır dibinin kazığı kalır. Bu tür dibi kalmış kırık tüyler makinede yolunmayabilir.
Tüy döken tavukların yeni yeni tüylenmesi zamanındaki görülen kısa zayıf tüyler meltem yolma makinelerinde rahatlıkla yolunur.
Normalde elde yolum sonrası deri yüzeyinde kalan ve pürmüzle yakmak zorunda kaldığınız ince kıllar da tüylerle beraber makinede rahatlıkla yolunacaktır.

YOLUM SONRASI DERİ KALİTESİ:
sulu yolum tavuk deri kalitesiSulu yolma makinelerinde tüy temizliği yapılacak tavuk, hindi, bıldırcın veya kaz yolum öncesi muhakkak 55-65 derece aralığındaki suda bir iki dakika ıslatıldığı için yolum sonrası derideki orjinal renkte biraz ton açması olur. Derinin doğal sarı veya kırmızı renginin beyazlaşmaması için ıslatma suyunun sıcaklığını ve hayvanın suda bekleme süresini yolumda sıkıntı olmayacak şekilde mümkün olduğu kadar azaltın.

 

kapida odeme meltem yolma makinasiNASIL SATIN ALABİLİRİM?
Tüy yolma makinesi satın almak için iletişim sayfasındaki telefonlarda bize ulaşarak kargo adresinizi yazdırıp sipariş verebilirsiniz. İstediğiniz model yolma makinesi adresinizin bize yakınlığına göre 1 veya 2 gün içerisinde kargo ile teslim edilir. Makine ücretini teslimatta nakit veya kredi kartı ile kargo elemanına yapabilirsiniz.
Makineniz size kurulum gerektirmeksizin fişini takıp düğmeye bastığınızda çalışacak şekilde garanti belgesi, kullanım kılavuzu ve diğer ek anahtar aparat ve dijital ısı ölçer cihazıyla beraber gönderilir.

sulu tuy yolma makinasi kullanimiMAKİNEDE TEMİZ VE SAĞLIKLI TÜY YOLUMU İÇİN İPUÇLARI:
Temiz ve sağlıklı bir tüy yolumu için tavuklarınızı (kanatlı hayvanlarınızı) kesmeden önce kesinlikle beraber gelen kullanım kılavuzundaki " Sulu Yolma Nasıl Yapılır?" bölümünü okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Veya buraya tıklayarak sitemiz üzerinde de yeterince açıkladığımız "Sulu Yolma nasıl Yapılır?" bölümünü okuyunuz.
En güzel tüy yolumu hayvanın vücut sıcaklığı üzerindeyken yapılır. Kesinlikle o gün keseceğiniz tüm hayvanları önceden hepsini toplu olarak kesme yanlışına düşmeyiniz. makinede tek seferde kaç tane kümes hayvanı yolacaksanız o kadar o kadar kesiniz veya makineye atacağınız hayvanları ıslatma suyuna sokarken diğer atacağınız sayı kadar daha kesiniz. Önemli olan kümes hayvanlarının vücutları soğumadan ıslatma suyuna girmesi ve suda bir iki dakika kalıp doğrudan makineye atılmasıdır. Hatta kesim öncesi sıcak suyunuzun da hazır olduğunda emin olunuz.
Su sıcaklığının kesim yaptığınız hayvanın türüne göre yeterli ısıda olduğundan ve temiz olduğundan emiz olunuz ayrıca hayvanları ıslatma sırasında suda tüy dipleri yumuşayıncaya kadar bekletiniz.
Kesilmiş canlarını vermiş olan kümes hayvanlarınızı suya aynı anda ıslatmaya atınız ve yine sudan aynı anda çıkartarak bekletmeden doğrudan makineye atınız.
Makinenizin uzun ömürlü olması için önce makinenizi çalıştırıp sonra hayvanları içine atınız.
İnternette bizim dışımızda bir çok yolum videosunda görülen bir yanlış uygulama şudur ki yolum esnasında makinedeki tavuklara su verirler. Bu yanlış bir uygulamadır siz kesinlikle yapmayınız. Çünkü zaten ıslatma kazanında belli sıcaklıktaki su bir iki dakika süresince tavukların tüy diplerini yolunacak kıvama getirmektedir ki sonrası makineye atıldığında 15 saniyede zaten tüyler yolunacaktır. Bu aşamada makinedeki tavukların tüyleri henüz yolunmadan soğuk su tutulursa henüz yolunmayan tüylerin dipleri soğuk suyu görünce kapanacak ve yolunmayacaktır. Sonuç olarak makinede yolum sırasında ne sıcak ve ne de soğuk su verilmemelidir. Ancak Yolum sırasında yolunmuş olan tüyler hayvanın üzerine yapışır veya boğazından akan kanla vücudu kanlanır bunun için de makinenin yanına ayrı bir soğuk su kazanı koyarak yolum bitiminde makineden aldığınız tavukları bu soğuk su kazanına atarak yolunan yapışmış tüylerden ve üzerine sıvaşan kandan temizleyebilirsiniz.