• 02764745540
  • 05417413936
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • 09:00 24:00
kapida odeme banner video izle banner n11 meltem banner matkapli aparat banner fiyatlar banner
Tüy yolma sistemleri veya yolma makinarımız üzerine enine boyuna bilmek istediğiniz her şey için Kılavuz videolarımızı izleyiniz
Acaba benim şartlarıma ya da yaptığım işim niteliğine hangi meltem modelleri uygundur derseniz 4. ve 5. kılavuz videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.
Online mağazalarımız: ---> TRENDYOL
 

MELTEM TAVUK (TÜY) YOLMA MAKİNELERİ

MELTEM KAZANLI VE MERDANELİ TAVUK HİNDİ KAZ ÖRDEK TÜY YOLMA MAKİNELERİ

YOLMA MAKİNELERİ NEDİR?

meltem paslanmaz yikamali tavuk yolma makineleriMeltem tüy yolma makinaları tavuk, hindi, kaz, ördek, bıldırcın, keklik vs. kanatlı kümes hayvanları tüy yolumu içindir. Üretim çeşitliliğimiz sulu yolma sistemi olup kuru tüy yolma sistemi üzerinde de çalışmalarımız devam etmektedir.

NASIL ÜRETİLMEKTEDİR?

Yolma makinelerimizin imalatını kendimiz yapmaktayız ve üretimde kullandığımız motor, elektrik aksamı dahil tüm donanımları en iyi üretim yapan yerli firmalardan temin ederek özverili bir işçilikle yıllarca kullanılabilecek paslanmaz çelik (304 krom) ve %100 tüy yolum garantili makinalar üretmekteyiz. Mesela orta boy bir makinada kullanılan tüy yolum  parmakları deforme olup değişinceye kadar 50 bini aşkın tavuk yolumu yapılabilmektedir.

MAKİNADA YOLUM NASIL YAPILIR?

meltem paslanmaz celik tavuk yolma makineleriYolma makinelerimiz sulu sistemdir. Tavuk kesilir, canını verir, 55-65 derece aralığındaki suda 1-2 dakika kadar ıslatılarak tüy dibi yumuşaması olduğunda makinaya atılarak tüy yolumugerçekleşir.Örneğin 30 luk modelimizde aynı anda canlı ağırlığı 2 kg. olan 1-15 adet arası tavuk seri olarak kesilir.Tamamı canlarını verdiğinde kesinlikle vücut ısılarının soğuması beklenmeden hepsi toplu olarak tamamı aynı anda 55-65 derece aralığındaki suda 1-2 dakika kadar tüy dibi yumuşaması için bekletilir. tavuk yolumu 2Tüyler yolunacak kıvama gelip tüy dipleri yumuşadığında daha fazla suda beklemesine izin verilmeden yolma makinesine atılarak 15-20 saniyede tüy yolumu sağlanır. Suda az beklemesi tam tüy dibi yumuşaması sağlamayacağından makinada da tam tüy yolumu olmamasına sebep olur. Suda tüy dibi yumuşaması sağlandıktan sonra dakikalarca suda kalması da veya 55-65 dereceden daha sıcak veya kaynama noktasına yakın suda ıslatmak da deri dokusunu hassaslaştıracağından yolum sırasında deriyi yaralayabilir, eklemleri açabilir, yolum sonrası deride istenmeyen lekeler görülebilir.

En sağlıklı ve temiz tüy yolumu içi şu üç hususa dikkat etmek gerekir.

1-) Yine tavuk olarak belirtelim kesim sonrası vücut sıcaklığını kaybetmeden ıslatma suyuna girmeli. Makinaya 4 adet tavuk atılacaksa tavukların dördü de aynı anda suya sokulup aynı anda sudan çıkartılarak makinaya atılmalıdır.

2-) Islatma suyu 55 derece ve 65 derece aralığında olmalı bu suyun sıcaklığı hayvanın yaşına ve yaşam ortamına göre 55-65 arası bir değerde değişiklik gösterebilir. En ideal su sıcaklığını kullanıcı kendisi belirleyecek, şöyleki; makinede tüy yolumunda sıkıntı vermeyecek şekilde en düşük sıcaklıkta ıslatma yapması en doğru olanıdır.meltem galvaniz tavuk yolma makineleri

3-) İyi ve net bir tüy yolumu için tavukların suda tüy dibi yumuşayıncaya kadar bekletilmesi gerekmektedir.Sonuç olarak hayvanın vücut ısısının soğumamasına, su ısısının yeterli oluşuna ve suda tam tüy dibi yumuşayıncaya kadar 1-2 dakika bekleteye dikkat edildiğinde yolma makinesinde 15 engeç 20 saniyede %100 tam tüy yolumu olur ve kesinlikle tavukların deri kalitesi bozulmadan temiz, tüysüz bir şekilde makineden alırsınız.

HANGİ MODEL YOLMA MAKİNESİ HANGİ KÜMES HAYVANLARI İÇİNDİR?

Öncelikle B serisi bıldırcın yolma makinesi hariç diğer tüm modellerimizde tavuk yolumu yapılmaktadır.Şu var ki ülkemizde tüy ve deri yapısı farklı 2 tür tavuk yetiştiriciliği yapılmaktadır.

1-) Halk arasında çiftlik tavuğu diye yanlış tabir edilen tamamen kapalı kümeslerde gelişen ve hazır yemle yetişen 45-50 günde kesilen toprak güneş görmeyen beyaz broiler cinsi tavuklardır. Bu tavukların vücut yapıları derileri çok hassas ve narindir tüy dipleri güçlü değildir. Bu tür tavukların hassas ve narin olan vücut dokularını bozmadan temiz bir yolum yapmak için hassas yolum makineleri kullanmak gerekir. Hassas yolum özellikli makineler bunların dışındaki diğer köy tavuğu, salma tavuk ve yumurta tavuklarında kaz ve hindilerde kısmen tüy bıraktığı için kullanılmazlar.meltem ekonomik tavuk yolma makineleri

2-) Kapalı kümes tavukları dışında yetiştirilen tüm tavuklar horozlar yani salma tavuk, yumurta kafesçiliği tavukları, yumurtadan kesilmiş tavular, köy tavukları hindiler kaz ve ördekler Meltem T serisi normal kazanlı yolma makineleri ve Meltem M serisi modellerde yolum yapılır.

3-) Her kümes hayvanı için birden fazla model seçeneği vardır. Bunlar günlük kesim kapasitesine göre farklı ebatlarda olabileceği gibi kazanlı veya merdaneli sistem olarak farklı modeller de olabilir. 

KÜMES HAYVANLARINA GÖRE TÜY YOLMA MAKİNESİ MODELLERİ UYGUNLUK TABLOSU 

30-45 GÜNDE KESİLEN TAZE BROİLER TAVUKLAR

Sadece kapalı kümeslerde toprak güneş görmeden 45-50 günde yetiştirilip kesilen vücudu hassas genelde beyaz broiler türü etlik tavuklar.Bu tür tavuklar vücut ve deri yapıları hassas narin ve zayıf dokulu tavuklardır. Tüy yapıları da güçlü değildir. Yolum esnasında bu tür tavukların vücutlarına zarar vermeden temiz yolum yapmak için hassas yolma makinelerimiz kullanılmalıdır. Bu seri yolum makinelerimiz sadece toprak güneş görmemiş bu izah ettiğimiz tavukların yolumu içindir.

NORMAL TAVUK &HOROZ

Üstteki belirttiğimiz 45 günlük hassas tavuklar dışında kalan tüm tavuk ve horozlar. Köy tavukları, doğal tavuklar, yumurta tavukları, kafes tavukları yani en az üç beş aylık olan toprak ve güneş gören gezinen tüm tavuklar. Bu tür tavukların deri ve vücut dokuları gelişmiş ve dirençli tüy yapıları güçlüdür. Bu tür tavuklar için T serisi tüy yolma makinelerimiz kullanılmalıdır.

15 ve 30 kg. lık modeller hindi yolumu için idealdir. Ayrıca M-1 modeli 10 Kg. ı geçmeyen; M-2 modeli de 15 Kg. ı geçmeyen hindilerin yolumu için uygundur.yolunacak tavuklar

KAZ

Kaz tüyü yumuşak kadifemsi kısa ve sık olduğundan tavuk ve hindiler kadar rahat yolunmazlar. Ağırlıkları ne olursa olsun genelde büyük kapasiteli makinelerde yolum yapılmaları gerekmektedir. Uzun kanatları ve boyunları uzun ve paletli ayakları sebebiyle en önemlisi kısa tüy yapıları sebebiyle kazan çapı geniş büyük kapasiteli makinalarda daha iyi ve hızlı yolum oranı olur. Hazneli makinelerimizden15 ve 30 kg. lik modeller kazlarda %85 oranında tüy yolumu yapabilmektedir. Merdaneli olan ve daha hızlı işlem kabiliyetine sahip M-2 modelimiz kaz ve ördek yolumu için hazneli modellerden daha uygun sonuç verir. M-2 modelinde 1 dakikada bir kaz elle tutularak tüylerinin % 99'u yolunmaktadır. Şuan için sulu tip yolma makinelerinde Kaz Ördek yolumu için en ideali %99 tüy yolumu oranıyla M-2 modelidr.• M-2 (Endüstriel)• M-1 (Amatör) 

ÖRDEK

Ördekler de yukarıda izah ettiğimiz kaz tüyü yapısına benzediğinden kaz için geçerli yolum makinamız ördek yolumu için de geçerlidir. Şuvar ki ördeklerin tüy yolumu kazlardan bir derece daha kolay olduğundan yukarıdaki kaz için geçerli hazneli makinaların bir ufak boyu olan 10 kg. lik modeller de ördekler için uygun bir yolma makinesidir.

bildircin tavuk tek makineBILDIRCIN & KEKLİK

Bıldırcın ve keklik için üretimimizde makina olarak B-4 ve B-6 modellerimiz vardır. Ayrıca Kazanlı  7 lik ve 10 kg. lık tavuk yolma modellerine takılabilen bıldırcın yolma aparatı ile bu makinalarda 15 bıldırcın yolunabilmektedir. Bu aparatın takılmasıyla tavuk yolma makinasını bir iki dakikada kolaylıkla bıldırcın yolum makinasına dönüştürmüş oluyoruz. Sırada tavuk varsa aparatı çıkartıp aynı makinede tavuk veya ördek hindi yolmaya devam ediyoruz

ŞUNLARI UNUTMAYIN  

  1. T serisi modellerde 45 günlük hassas tavuklar da tam olarak yolunur ancak yolum sırasında bu tür tavukların zayıf dokuları sebebiyle kanat bacak ayırma olabilir. T serisi modeller 45 günlük dışındaki tüm kümes hayvanları yolumu içindir.
  2. Hassas Yolum Makineleri 45 günlük tavukların dışındadaki diğer tür kümes hayvanlarının yolumunda tüy bırakır. Bu makineler sadece 45 günlük vücut yapıları hassas kümes tavukları içindir.
  3. Bir üretici aynı makinede hem normal tavuk ve hemde 45 günlük etlik tavuk yolumu yapacaksa; en çok kesim yaptığı türün makinasından alır diğer makinanın da ek tanburunu alarak yolum sırasında tanbur değiştirerek diğer türe göre makineyi kısmen uyumlu hale getirir.
  4. Kaz yolan bir makina kesinlikle hindi ve tavuk olarak tüm kümes hayvanlarının tüyünü yolmaktadır. Hindi yolan bir makina da tüm tavukların tüyünü yolmaktadır.
  5. Bir makinayı hem tavuk hem de bıldırcın yolumu için kullanacaksanız "Bıldırcın Yolma Aparatı" ile beraber 7'lik 10 kg.lik model tavsiye ederiz.
  6. Tüm hazneli modellerimizde tavuk ve hindi yolumu 12-20 saniyedir. Yolum zamanı önemli değil diye düşünenler bilmelidir ki deri kalitesi yolum süresi ile doğrudan alakalıdır. 15 saniye en geç 20 saniyede yolamayan bir makinede hayvan uzun süre tüy yolumu için döndürülürken en sonunda tam tüy yolumunun da olmadığını ve ayrıca derisinin hırpalandığını, kanat ve bacaklarında da ayrılma ve kırılma olduğunu görürsünüz. Islatması doğru yapılmış tavuk ve hindilerin makinada 15 en geç 20 saniyede yolunması ürettiğimiz mala ve bize güvenen üreticilere değer verdiğimiz içindir. Tüy yolma makinelerinden beklentileri fazlasıyla karşılayan kaliteli makina imalatı yapmakla asıl kazandığımız kullanıcılarımızın mutluluğu bizim gururumuz ve istikbalimizin garantisidir.